חדשות

גישה חדשה לטיפול בניוון מקולרי הקשור לגיל

מחקר הראה כי חסימת הקולטן Adora2a משפיעה לטובה על כמה שלבים במחלה: עצירת צמיחה מוגזמת של כלי דם ומניעת פיברוזיס בשלב מאוחר

ניוון מקולרי הקשור לגיל. צילום: שאטרסטוק

חוקרים מהמכללה הרפואית של ג'ורג'יה (MCG) מצאו דרך חדשה לטיפול בחולים עם ניוון מקולרי הקשור לגיל באמצעות מיקוד בקולטן מסוים בעין. החוקרים הראו שהטיפול שיפר את מצבם של החולים בצורה הניאווסקולרית של ניוון הרשתית בגיל מתקדם, שאינם מגיבים לטיפול הקיימים.

ניוון מקולרי הקשור לגיל הוא הגורם המוביל לעיוורון ברחבי העולם ומופיע בעיקר בקשישים ובאנשים עם מחלות מטבוליות כגון סוכרת והשמנת יתר. הוא מאופיין בצמיחת כלי דם מוגברת בעין, פגיעה במקולה בחלק האחורי של העין, החיונית לתרגום אור לאותות תמונה. הטיפולים הנוכחיים מכוונים לצמיחת כלי הדם מוגברת, אולם הם מסייעים רק לכשליש מהחולים עם ניוון מקולרי הקשור לגיל.

"הסיבה היא שעודף כלי הדם מלווה לעתים קרובות בצמיחה של תאי פיברובלסט", הסביר ל-Inside Precision Medicine יוקינג הואו, מנהל התכנית לדלקות כלי דם במכללה הרפואית של ג'ורג'יה. תאי פיברובלסט מייצרים קולגן וחלבונים אחרים הנאספים סביב תאי כלי הדם וגורמים לצלקות בעין - פיברוזיס.

במחקרם, שפורסם בכתב העת Science Translational Medicine, החוקרים התמקדו בקולטן האדנוזין A-2י(Adora2a) המצוי בכלי הדם, בתאי החיסון ובמוח. הם גילו כי אות מתמשך או אות ברמה גבוהה של Adora2a המופעל על ידי אדנוזין יכול להפוך תאי אנדותל, שהם חלק מכלי הדם, לתאי פיברובלסט פעילים, מה שמוביל לפיברוזיס. הם שיערו שחסימת הקולטן Adora2a עשויה להפוך או למנוע פיברוזיס בחלק האחורי של העין.

החוקרים מחקו את הגן המקודד Adora2a בעכברים עם פגיעה ברשתית שנגרמה על ידי לייזר או ניוון מקולרי הקשור לגיל. הם גילו שהמחסור ב-Adora2 מנע פיברוזיס בעיניהם של שני מודלים של עכברים. יתרה מכך, החוקרים חסמו את תפקוד Adora2a באמצעות אנטגוניסט של הקולטן והדגימו ירידה בפיברוזיס בעין.

"הוכחנו בעבר שחסימת Adora2a יכולה להפחית צמיחה מוגזמת של כלי דם, מה שקורה בשלבים המוקדמים של ניוון מקולה הקשור לגיל", ציין חבר בצוות המחקר.

החוקרים מתכוונים לפתח נוגדן שיכול לחסום את Adora2a ולמנוע פיברוזיס בניוון מקולה הקשור לגיל. "ניתן להעביר את הנוגדן באמצעות זריקה לחלק האחורי של העיניים, גישה המשמשת לעתים קרובות במרפאות עיניים, כדי לחסום את ההפעלה של Adora2A", הסבירו. "הנוגדן יכול לחסום גם צמיחה מוגזמת של כלי דם, השלב המוקדם של ניוון מקולה הקשור לגיל וגם פיברוזיס, השלב המאוחר יותר. הממצאים שלנו מצביעים על כך שחסימת הקולטן Adora2a יכולה להשפיע על כמה שלבים במחלה ובכך לספק טיפול הרבה יותר יעיל מהטיפולים הנוכחיים".

נושאים קשורים:  מחקרים,  ניוון מקולרי הקשור לגיל,  רפואת עיניים,  חדשות
תגובות

הצילום המצורף הוא כנראה שך TOXOPLASMOSIS ולא שך AMD

אנונימי/ת
09.06.2024, 19:48

ניוון המאקולה קשור לגיל ? כפי שכתוב למעלה, המחלה מתבטאת "בעיקר בקשישים" זה לא אומר שהגיל אשם.

אנונימי/ת
10.06.2024, 09:16

מה נטפלת למינוח? זה פשוט תרגום מאנגלית: aged related macular degeneration.
ואם זה מתבטא יותר בקשישים אז פר הגדרה זה קשור לגיל (גם אם אין קשר סיבתי).