מחקרים

שרידות השתל בחולי גלאוקומה העוברים השתלת קרנית

חוקרים ביקשו להעריך שרידות השתלת קרנית 5 שנים לאחר ההשתלה בעיני חולים עם וללא היסטוריה של ניתוח גלאוקומה בהתאם לבשלות תאי האנדותל של התורם

עין לאחר השתלת קרנית (מקור: ויקיפדיה)

מטרת החוקרים הייתה לבחון את שרידות השתלת הקרנית באמצעות צפיפות תאי אנדותל הקרנית (endothelial cell density ECD) ואובדן תאי אנדותל קרנית (endothelial cell loss ECL) 5 שנים לאחר ההשתלה בעיני חולים עם וללא היסטוריה של ניתוח גלאוקומה בהתאם לבשלות תאי האנדותל של התורם.

לאחרונה, פורסמו בכתב העת American Journal Of Ophthalmology, ממצאיו של מחקר בו חוקרים ביקשו להעריך שרידות השתלת קרנית באמצעות ECD ו-ECL של הקרנית 5 שנים לאחר ההשתלה בעיני חולים עם וללא היסטוריה של ניתוח גלאוקומה בהתאם לבשלות תאי האנדותל של התורם. המחקר בוצע במתכונת של מחקר עוקבה פרוספקטיבי.

במחקר הוכללו 17 חולים עם גלאוקומה ו-51 חולים ללא גלאוקומה שעברו ניתוח אנדותל אוטומטי קרטופלסטי של Descemet או קרטופלסטיקה חודרת במכון ה-Baptist Eye, בקיוטו, יפן, בין השנים 2014-2016. החוקרים גידלו תאי אנדותל קרנית אנושיים משאריות של רקמת קרנית היקפית של התורם, והבשלות של התאים הוערכה על ידי סמנים של פני השטח של התאים (כלומר, CD166+, CD44-/dull, CD24- ו-CD105-) באמצעות מיון תאים המופעל על ידי פלואורסצנציה. אנליזת קפלן-מאייר או בדיקת צ'י בריבוע שימשה להערכת שיעור השרידות המוצלחת של השתלת קרנית לאחר ההשתלה.

תוצאות המחקר הדגימו שב-36 חודשים לאחר הניתוח, ה-ECD וה-ECL הממוצעים בעיניים עם גלאוקומה היו 1197 ± 352 תאים/מ"ר ו-55.5% ± 13.9% בקבוצת הבשלות הגבוהה ו-853 ± 430 תאים/מ"ר ו-67.7% ± 18.1% בקבוצת הבשלות הנמוכה, בהתאמה. אנליזת קפלן-מאייר הראתה כי ב-5 שנים שלאחר הניתוח, שיעור השרידות הכולל היה 45%, כלומר 100% בקבוצת הבשלות הגבוהה ו-25% בקבוצת הבשלות הנמוכה (P < .05).

החוקרים הסיקו כי השימוש בשתלי קרנית מתורם המכילים תאי אנדותל קרנית ממוינים ובוגרים יכולים לשמור על שרידות השתל המושתל לתקופה ארוכה, אפילו בחולים עם היסטוריה של ניתוח גלאוקומה.

מקור:

נושאים קשורים:  מחקרים,  השתלת קרנית,  גלאוקומה,  תאי אנדותל
תגובות