מחקרים

בדיקות ניטור ביתיות לראייה לזיהוי ניוון מקולרי ניאו-וסקולרי פעיל הקשור לגיל

חוקרים ביקשו להעריך 3 בדיקות ניטור ביתיות לראייה לשימוש עבור מטופלים כדי לזהות nAMD פעיל בהשוואה לאבחון nAMD פעיל במעקב בבית החולים במהלך שלב הניטור לאחר הטיפול

16.05.2024, 12:34

מטרת החוקרים הייתה לבחון 3 בדיקות ניטור ביתיות לראייה לשימוש עבור מטופלים כדי לזהות ניוון מקולרי ניאו-וסקולרי פעיל הקשור לגיל (neovascular age-related macular degeneration nAMD) פעיל בהשוואה לאבחון nAMD פעיל במעקב בבית החולים במהלך שלב הניטור לאחר הטיפול.

רוב הטיפולים ב-nAMD כוללים מעקב ארוך טווח אחר פעילות המחלה. ניטור ביתי יפחית את העומס על המטופלים והמטפלים שלהם וישחרר את קיבולת המרפאה.

לאחרונה, פורסמו בכתב העת JAMA Ophthalmology, ממצאיו של מחקר בו חוקרים ביקשו להעריך 3 בדיקות ניטור ביתיות לראייה לשימוש עבור מטופלים כדי לזהות nAMD פעיל בהשוואה לאבחון nAMD פעיל במעקב בבית החולים במהלך שלב הניטור לאחר הטיפול.

המחקר בוצע במתכונת של מחקר דיאגנוסטי שבו תקן הייחוס היה זיהוי של nAMD פעיל על ידי רופא עיניים במעקב בבית החולים. 3 בדיקות הניטור הביתי שהוערכו כללו את הדברים הבאים: (1) ה-KeepSight Journal (KSJ [International Macular and Retinal Foundation]), המכיל בדיקות ראייה קרובה בתצורה של חידות מילים המוצגות על נייר, (2) MyVisionTrack (mVT [ Genentech]) אפליקציה ניידת לניטור ראייה, הנצפית במכשיר מבוסס מערכת הפעלה ניידת של אפל, ו-(3) אפליקציית MultiBit (MBT [Visumetrics]), הנצפית במכשיר מבוסס מערכת הפעלה ניידת של אפל. המשתתפים התבקשו לבדוק מדי שבוע; ציוני mVT ו-MBT הועברו אוטומטית, וציוני KSJ הוחזרו למשרד המחקר כל 6 חודשים. ציונים גולמיים בין המעקבים בבית החולים סוכמו כממוצעים. המטופלים גויסו מ-6 מרפאות עיניים של בתי חולים בבריטניה והיו בני 50 ומעלה, עם לפחות עין אחת שטופלה לראשונה עבור nAMD פעיל לפחות 6 חודשים או יותר, עד לכל היותר 42 חודשים לפני הגישה. המשתתפים רובדו לפי זמן מאז התחלת הטיפול. החוקרים ניתחו את הנתונים ממאי עד ספטמבר 2021.

במחקר הוכללו 297 מטופלים (גיל [SD] ממוצע, 74.9 [6.6] שנים; 174 נשים [58.6%]). לפחות מעקב אחד בבית חולים היה זמין עבור 312 עיני מחקר ב-259 משתתפים (1,549 ביקורים מלאים). תדירות בדיקות הניטור הביתי החציונית (IQR) הייתה 3 (1-4) פעמים בחודש. שטח מתחת לעקומה משוער היה פחות מ-0.6 עבור כל בדיקות הניטור הביתי, ורק ציון הסיכום של KSJ היה קשור לפעילות הנגע (יחס סיכויים, 3.48; רווח בר סמך 95% 1.09-11.13; P = .04).

החוקרים הסיקו כי אף בדיקת ניטור ביתית לראייה שהוערכה סיפקה דיוק אבחוני מספק לזיהוי nAMD פעיל שאובחנה במרפאות מעקב של שירותי עיניים בבתי חולים. יישום כל אחת מהבדיקות הללו, כאשר רופאי עיניים בודקים רק תוצאות חיוביות לבדיקה, פירושו שרוב הנגעים הפעילים הוחמצו, תוך סיכון מיותר לאובדן ראייה.

מקור:

Hogg RESivaprasad SWickens R, et al. Home-Monitoring Vision Tests to Detect Active Neovascular Age-Related Macular Degeneration. JAMA Ophthalmol. Published online April 25, 2024. doi:10.1001/jamaophthalmol.2024.0918

נושאים קשורים:  מחקרים,  בדיקת ראייה,  ניוון מקולרי,  ניטור ביתי,  אובדן ראייה
תגובות