מחקרים

כלי דם ברשתית ובכורואיד ב-RIS וטרשת נפוצה בילדים

נמצא כי ילדים עם טרשת נפוצה מציגים צפיפות כלי דם נמוכה משמעותית באזור הפרפוביאלי וירידה בעובי שכבת תאי הגנגליון בהשוואה לקבוצת ביקורת עם ילדים בריאים

25.02.2024, 16:43
בדיקות עיניים לילדים (צילום: אילוסטרציה)

במחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת Pediatric Neurology, החוקרים שאפו לבחון את ההבדלים בצפיפות וזרימת כלי הדם במקלעות הרשתית (retinal plexuses) ובאזור הפריפפילרי (peripapillary region) בקרב ילדים עם טרשת נפוצה, ילדים עם תסמונת מבודדת רדיולוגית (RIS) וקבוצת ביקורת עם ילדים בריאים.

החוקרים השתמשו בטומוגרפיה קוהרנטית אופטית של כלי דם (OCTA) כדי לבחון את המקלעת הקפילרית השטחית (superficial capillary plexus), המקלעת הקפילרית העמוקה (deep capillary plexus), אזור אווסקולרי פוביאלי (foveal avascular zone) וזרימת הדם בכוריו-קפילרות (choriocapillaris) על פני 24 עיניים מ-12 חולים עם תסמונת מבודדת רדיולוגית, 24 עיניים מ-12 חולי טרשת נפוצה ו-26 עיניים מגיל 13 עם ביקורת של ילדים בריאים תוך התאמת מין.

המחקר בוצע בצורה שיטתית, תוך ניתוח של 64 עיניים סה"כ מ-37 משתתפים שחולקו לשלוש קבוצות: תסמונת מבודדת רדיולוגית, טרשת נפוצה וקבוצת ביקורת עם ילדים בריאים. החוקרים התמקדו בהשוואה בין צפיפות כלי הדם הפרפובאליים ועובי השכבת תאי הגנגליון בין הקבוצות הללו כדי לזהות הבדלים ומתאמים פוטנציאליים.

מתוצאות המחקר עולה ירידה מובהקת בצפיפות כלי הדם ובעובי שכבת תאי הגנגליון בפרפובאלי בקבוצת הטרשת הנפוצה בהשוואה לביקורות, מה שמצביע על שינויים מובהקים נוירודגנרטיביים ומיקרו-וסקולריים ברשתית בטרשת נפוצה בילדים. לעומת זאת, קבוצת התסמונת המבודדת הרדיולוגית הראתה ירידה בצפיפות כלי הדם רק באזור הפרפוביאלי הנזאלי והאינפריורי ללא הבדל מובהק בעובי שכבת תאי הגנגליון בהשוואה לביקורות.

החוקרים סיכמו כי טרשת נפוצה בילדים קשורה לליקויים מיקרו-ווסקולריים נרחבים ברשתית ובניוון עצבי, כפי שמעידה הירידה בצפיפות כלי הדם ובעובי שכבת תאי הגנגליון. לעומת זאת, בתסמונת רדיולוגית מבודדת, הירידה הסלקטיבית בצפיפות כלי הדם ללא שינוי בעובי שכבת תאי הגנגליון מרמזת על שלב מוקדם של פגיעה מיקרו-וסקולרית לפני שמתרחש ניוון עצבי, מה שמדגיש את הפוטנציאל של הדמיית רשתית בזיהוי שינויים מיקרו-וסקולריים מוקדמים במחלות דה-מיאלינציה בילדים.

מקור:

Yılmaz Tuğan B, Bünül SD, Kara B, Alikılıç D, Karabaş L, Efendi H, Yüksel N. Retinal and Choroidal Vascularity Evaluation in Pediatric Radiologically Isolated Syndrome and Multiple Sclerosis. Pediatr Neurol. 2024 Jan 11;153:34-43. doi: 10.1016/j.pediatrneurol.2024.01.013. Epub ahead of print. PMID: 38320456.

נושאים קשורים:  מחקרים,  טרשת נפוצה בילדים,  תסמונת מבודדת רדיולוגית,  טומוגרפיה אופטית קוהרנטית,  תאי גנגליון
תגובות