ישראל במלחמה

עלייה בשיעור פציעות עיניים אצל לוחמים

רופאים צבאיים נקראים לתדרך חיילים להרכיב את משקפי המגן לאחר שעד 10% מהפציעות נגרמות כתוצאה מרסיסים שחודרים לעיניים

חיל צה"ל עם משקפי מגן. צילום: מיכאל גלעדי/ פלאש 90

רופאי עיניים מבקשים מרופאים צבאיים לתדרך לוחמים להרכיב משקפי מגן בגלל אחוז גבוה של פציעות עיניים. כ-5%-10% מהפציעות נגרמות כתוצאה מפגיעת רסיסים בעין, פגיעה שגרמה בחלק מהמקרים לאובדן ראייה. על כך מדווחת מיטל יסעור בית-אור בישראל היום.

ד"ר יפתח יסעור, מומחה ברפואת עיניים, מנהל המרפאה לאוקולופלסטיקה בביה"ח בילינסון הסביר כי "זה תופס את החיילים ברגע של חוסר זהירות. אפילו נתז קטן שחודר לתוך העין עלול לגרום לעיוורון. חשוב להעלות את המודעות לכך שאפשר להוריד עוד יותר את שיעור פגיעות העיניים באמצעות הרכבת משקפי מגן. אנחנו יודעים שהיה מאמץ של צה"ל לחלק משקפי מגן, אך בסופו של דבר עדיין רואים פגיעות".

רופאות במערך העיניים של בית החולים סורוקה ד"ר לירון קרביץ וד"ר אנה בונין, העלו אף סרטון ברשתות החברתיות עם הסבר על הרכבת משקפי מגן. ב"סורוקה" מעריכים כי כ-10% מהחיילים הפצועים סובלים גם מפגיעות בעיניים. ד"ר נועם ינקלביץ', רופא בכיר במערך העיניים בסורוקה: "הגיעה אלינו כמות לא מבוטלת של חיילים עם פגיעות עיניים. אני לא זוכר כמות כזו, גם לא בצוק איתן. לאחרונה יש עלייה. אחרי חודשיים של לחימה, כנראה יש התרופפות מסוימת בזהירות".

ד"ר אייל אלוני, מנהל מחלקת עיניים בביה"ח ברזילי שבאשקלון הסביר כי "החיילים שנפצעו והיו ללא משקפיים סיפרו כי הפציעה קרתה במקום שבו חשבו שהם מוגנים, או כשהשרוך של המשקפיים נקרע, או כשהיו אדים שמנעו את השימוש".

נושאים קשורים:  משקפי מגן,  פציעות עיניים,  ישראל במלחמה,  חדשות
תגובות