מחקרים

דקסמתזון תוך-זגוגיתי לטיפול בבצקת מקולרית ציסטואידית

ממחקר אשר פורסם לאחרונה עולה כי שתל תוך-זגוגיתי של דקסמתזון בשחרור מושהה, מהווה טיפול יעיל ובטוח ברוב מקרי בצקת מקולרית ציסטואידית משנית להשתלת קרנית ועמידה לטיפול טופיקלי

בצקת מקולרית, סוכרת (צילום: אילוסטרציה)

במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת European Journal of Ophthalmology, ביקשו החוקרים לתאר תוצאים ראייתיים וקליניים של שתל דקסמתזון (שחרור מושהה) תוך-זגוגיתי (Ozurdex), לטיפול בבצקת מקולרית ציסטואידית (cystoid macular oedema – CMO) משנית להשתלת קרנית (endothelial keratoplasty – EK) ועמידה לטיפול מקומי.

המחקר הנוכחי כלל סך של 131 עיניים (111 נבדקים) אשר עברו EK מבודד\משולב (52 DSAEK [40.0%] ו-79 DMEKי[60.-0%]) בבית החולים האוניברסיטאי Southend University Hospital (ינואר 2010-פברואר 2022), עם מעקב מינימלי של 6 חודשים. בדיקות SD-OCTי(spectral-domain macular optical coherence tomography), בוצעו בכלל המטופלים החשודים ל-CMO,י7 מקרים (5.3%) אכן זוהו עם האבחנה. מטופלים עם סוכרת הוצאו מהמחקר.

תוצאות המחקר הדגימו כי 2 מהנבדקים עם CMO הגיבו לטיפול המקומי עם קורטיקוסטרואידים. שאר 5 הנבדקים עם CMO עברו השתלה תוך-זגוגיתית של שתל דקסמתזון. מטופל אחד מאלו האחרונים נדרש להליך השתלה חוזר, עקב CMO חוזר. כלל ה-CMO התייצגו בתוך חודשיים מביצוע ההשתלה. 4/5 עיניים אשר טופלו עם השתל, השלימו בדיקת Snellen BCVA עם ציון של עד 6/9.5. מטופל אחד אשר התייצג עם עלייה בלתי-נשלטת בלחץ תוך-עיני (Intraocular Pressure – IOP), למרות קבלת טיפול מקסימלי, נדרש למיקרו-שאנט בהול (PreserFlo Ab-Externo MicroShunt).

מתוצאות מחקר זה עולה כי שתל תוך-זגוגיתי של דקסמתזון בשחרור מושהה, מהווה טיפול יעיל ובטוח ברוב מקרי CMO משני ל-EK עמיד לטיפול מקומי. עם זאת, המטופלים העוברים את ההשתלה צריכים להיות מנוטרים ומטופלים בהקדם בכל מקרה של עלייה משנית ב-IOP.

מקור:

Panthagani J, Law EM, Wong C, Chipeta C, Roberts H, Myerscough J. Intravitreal dexamethasone to manage post endothelial keratoplasty cystoid macular oedema refractory to topical therapy. European Journal of Ophthalmology. 2023;33(5):1903-1910. doi:10.1177/11206721231160983

נושאים קשורים:  מחקרים,  השתלת קרנית,  דקסמתזון,  בצקת מקולרית
תגובות