חדשות

הרבה יותר מכנס מדעי: להציל את עיני הילדים באפריקה

יוזמה של מומחה ישראלי, פרופ' עידו דידי פביאן, אונקולוג עיניים וחוקר ראשי של קבוצת הרטינובלסטומה העולמית, הביאה לכנס בינלאומי ראשון מסוגו שאיחד מומחים בתחום מכ-50 מדינות מסוגו באפריקה

פרופ' עידו (דידי) פביאן ולצידו ד"ר ורה אסומן מגאנה וד"ר דופה אדמולו פופולה מניגריה בכנס ISOO אפריקה. צילום: פרטי

כנס בינלאומי ראשון מסוגו באפריקה איחד אנשי מקצוע בתחום האוקולרי למאבק בסרטן העין, במומבסה, בירת קניה, בשבוע שעבר. הכנס הוא יוזמה של פרופ' עידו דידי פביאן, אונקולוג עיניים וחוקר ראשי של קבוצת הרטינובלסטומה העולמית.

פרופ' פביאן מכהן גם בתפקיד נשיא ISOO אפריקה - האגודה הבינלאומית לאונקולוגיה אוקולרית, שהקים אך לפני כחצי שנה עם צוות נבחר שכלל גם את המתמחה ד"ר מתן ארזי מבית החולים שיבא ואת רופאי שירות הכימותרפיה התוך-עורקית הראשון (IAC) בניגריה.

הכנס במומבסה איחד מומחים בתחום מכ-50 מדינות, רובן מאפריקה, אוגנדה, חוף השנהב, דרום אפריקה, סודן, ניגריה, אך גם מארה"ב, גרמניה, אינדונזיה, מקסיקו, ישראל ועוד.

"פרופ' עידו (דידי) פביאן הצליח להתגבר על גבולות פוליטיים, אתניים, דתיים וסוציואקונומיים על ידי איחוד קבוצה של אנשים מוכשרים וחדורי מוטיבציה, שדנה בדרכים להפחתת הפערים בפרזנטציה, בטיפול ובתוצאות של רטינובלסטומה ברחבי העולם"

ד"ר ארזי כתב מעין יומן מסע ובו העלה על הכתב את התכנים מהכנס. הוא מספר כי לכנס הגיעו נציגים "כמעט מכל יבשת ובמטרה לקדם את הטיפול, המחקר וההוראה בתחום האונקולוגיה של העין".

ד"ר מתן ארזי (עומד) ומשתתפי כנס ISOO אפריקה. צילום: פרטי

במהלך הכנס הוצגו נתונים מדאיגים על שכיחות ותמותה מרטינובלסטומה (retinoblastoma, סרטן עין בילדים) במדינות אפריקה. בעוד שבמדינות מפותחות המחלה ניתנת כמעט תמיד לריפוי, במדינות מתפתחות שיעורי ההישרדות יורדים מתחת ל-50% בשל אבחון מאוחר והיענות נמוכה לטיפול.

בכנס הוצגו מחקרים ונערכו הרצאות מעניינות בנושאים כמו גנטיקה של רטינובלסטומה בקניה, שימוש בוויטרקטומיה (vitrectomy in active Rb) אצל ילדים עם המחלה בניסיון להצלת העין, קורס מקוון להכשרת אונקולוגים אוקולריים (IRBCC) ועוד. כמו כן, התקיימה סדנה בנושא טיפול ברטינובלסטומה באפריקה שמדרום לסהרה, שבה דנו באתגרים כמו נטל כלכלי, אובדן מעקב וחוסר במומחים.

ד"ר ארזי עצמו נשא הרצאה בפני הנוכחים, בהדרכת פרופ' פביאן: "העברתי הרצאה קצרה על ילד עם רטינובלסטומה שהגיב לטיפול, אך לצערי עבר אנוקלאציה (כריתת העין) בשל סיבוך קטן שמנע הערכה של תגובת הגידול לטיפול", סיפר.

"מה שמצאתי הכי מסקרן ביום זה", תיאר ארזי, "הוא מפגש פסיכוסוציאלי בנושא רטינובלסטומה. דנו בדרכים להתקרב לילדים שלמרבה הצער נאלצים לחיות עם הסיוט השבועי של טיפות עיניים ובדיקות. ארגון ללא מטרות רווח הציג רעיון נפלא לשימוש בבובת חתול עם לוקוקוריה (מחקה את הזוהר הלבן של עיני חתול) שגם איבדה עין".

"ברוב המדינות חסרה כימותרפיה תוך-עורקית. במדינה אחת חסרים CT ו-MRI עבור תושבים שאין ברשותם לשלם על הטיפול. במדינה אחרת אין בכלל מרכז לרטינובלסטומה. שיעורי ההישרדות נעים בין 20% ל-40%. מרבית הילדים מגיעים עם מחלה מתקדמת או חוץ-עינית"

ביום השני של הכנס אירח פרופ' פביאן את הסימפוזיון הרשמי לרטינובלסטומה לפי מדינות אפריקה, שבו נציגים מכל מדינה אפריקאית הציגו את הנתונים הלאומיים שלהם על הטיפול ותוצאותיו. "עברנו דרך כל מדינה אפריקאית וחווינו את אי השוויון בין מדינות ויבשות. אחת לאחת, שמענו את הנתונים.

"ברוב המדינות חסרה כימותרפיה תוך-עורקית. במדינה אחת חסרים CT ו-MRI עבור תושבים שאין ברשותם לשלם על הטיפול. במדינה אחרת אין בכלל מרכז לרטינובלסטומה. שיעורי ההישרדות נעים בין 20% ל-40%. מרבית הילדים מגיעים עם מחלה מתקדמת או חוץ-עינית. סטטיסטיקת הרטינובלסטומה מספרי הלימוד ומהספרות עולה לנגד עיני. אלה המספרים בחיים", כותב ד"ר ארזי.

עם זאת, ד"ר ארזי מציין כי הגישה הרב-תחומית למחלה והאפשרות להתייעצויות בינלאומיות באמצעות טלה-רפואה, שהתקדם מאוד מאז מגיפת הקורונה, הן יתרונות חשובים. הכנס עצמו שימש דוגמה לשיתוף פעולה בינלאומי פורה כזה.

ביום האחרון התמקד הכנס בסרטן נוסף הנפוץ יותר במבוגרים, סרטן השכבות החיצוניות של העין (OSSN), שאם אינו מתגלה בשלב מוקדם, עלול להוביל לגרורות ולמוות. גם כאן סקרו מומחים את האתגרים הייחודיים באבחון וטיפול במחלה ביבשת, כמו מכשולים ביורוקרטיים וכלכליים כולל חסמים ספציפיים לטיפול בעין ואתגרים איתם מתמודדת יבשת אפריקה, ובין השאר חוסר יציבות פוליטית, תת-ייצוג, מרחק גיאוגרפי, חוסר בציוד של מתקני בריאות, קושי במעקב, חשמל לא זמין ועוד. יתרה מכך, אפריקה מסתמכת כיום כמעט לחלוטין על יבוא מספקים לא אפריקאים של כל מוצרי רפואת העיניים שלה.

"ISOO אפריקה מייצג הרבה יותר מכנס מדעי", כותב ד"ר ארזי. "המפגש הבינלאומי הזה לא רק חשף את הפערים בטיפולי עיניים ברחבי העולם אלא נועד להתגבר על המחסומים הללו באמצעות רשת שיתופית של רופאי עיניים, אונקולוגים, מטפלים, חוקרים, משתתפים וירטואליים וארגונים ללא מטרות רווח, שכולם נפגשים בעיר המפוארת מומבסה".

לגבי פרופ' פביאן כתב: "אני מאמין שכדאי להזכיר כמה מילים על החלוץ מאחורי האירוע המכונן הזה. פרופ' עידו דידי פביאן, שהצליח להתגבר על גבולות פוליטיים, אתניים, דתיים וסוציואקונומיים על ידי איחוד קבוצה של אנשים מוכשרים וחדורי מוטיבציה, על מנת ליצור קשרים ולדון יחד בדרכים להפחתת הפערים בפרזנטציה, בטיפול ובתוצאות של רטינובלסטומה ברחבי העולם.

"במובנים רבים, העבודה שעשה פרופ' פביאן מייצגת כוח של השראה ועידוד, במיוחד עבור יבשת אפריקה. פרופ' פביאן מזכיר לנו שניתן להתגבר על כל מחסום לטיפול. שגריר עולמי, ניתן לומר אפילו מודל לחיקוי ומנטור אדיר שלי.

"ISOO אפריקה היא לא רק כנס - זוהי פרדיגמה של רפואת עיניים עולמית", מסיים ד"ר ארזי את יומן המסע שלו ומוסיף פתגם אפריקאי: "אם אתה רוצה ללכת מהר, לך לבד - אם אתה רוצה ללכת רחוק, לך ביחד".

נושאים קשורים:  רטינובלסטומה,  סרטן עיניים,  ד"ר מתן ארזי,  אפריקה,  חדשות,  רפואת עיניים,  פרופ' עידו דידי פביאן
תגובות