מחקרים

מדידת קצב זרימת רוק כחלק מטיפול במחלת העין היבשה

ממחקר אשר פורסם לאחרונה עולה כי מדידת קצב הזרימה של בלוטות רוק קטנות יכולה לשמש ככלי יעיל לבחירת אתר קצירה מיטבי בהשתלות עצמיות בחולי מחלת העין היבשה

במחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת British Journal of Ophthalmology ביקשו החוקרים לבחון את השימוש במדידת קצב הזרימה של בלוטות רוק קטנות (Minor Salivary Glands Flow Rate – MSGFR) בעת השתלה עצמית של בלוטות רוק קטנות (Minor Salivary Glands – MSG), וזאת לטיפול במחלת העין היבשה בדרגה חמורה (Dry Eye Disease – DED).

במסגרת המחקר בוצעו 18 השתלות עצמיות של בלוטות רוק קטנות (17 מטופלים). MSGFR נמדד טרם ביצוע ההשתלה. השפה העליונה/תחתונה נבחרו להיות אתר התרומה, וזאת על פי ה-MSGFR הגבוה יותר מביניהם. שימוש ברירית הפה נעשה בעת קבלת MSG בעל MSGFR נמוך באופן משמעותי. שתי חתיכות של רקמה מפרישת רוק נקצרו יחד עם הרירית המכסה אותן והושתלו בעפעף העליון והתחתון של המושתלים.

תוצאות המחקר הדגימו כי שפה תחתונה שימשה אתר קצירה להשתלה ב-12 עיניים, שפה עליונה ב-5 עיניים ורירית הפה בעין אחת בלבד. במדידות בתר-השתלה הודגם כי בכלל ההשתלות השתל היה ויאבילי. המדד הסובייקטיבי הכולל להקלה בסימפטומים של DED עמד על 58.8% עם ערכי מבחן Schermer אשר עלו מ-0 מ"מ ל-4 מ"מ (P<0.05). ה-MSGFR הקדם-ניתוחי הממוצע עמד על 1.7 מק"ל/דקה/ס"מ2 (בטווח: 0.9-3.3). ניתוח ROC הדגים עוצמת דיסקרימנציה יוצאת מן הכלל למדידות MSGFR קדם-ניתוח כמנבאות הקלה בתר-ניתוחית בסימפטומים של DED (AUC=0.948, P<0.01). הרגישות והסגוליות המרביות (100% ו-72.7%, בהתאמה) הושגו ע"י קביעת ערך חתך של 1.785 מק"ל/דקה/ס"מ2. מטופלים עם מדידה קדם-ניתוחית של MSGFR מעל לערך זה הראו שיפור גדול בערכי מבחן Schrimer שלאחר הניתוח, וזאת בהשוואה לאלו עם מדידות מתחת לערך הנ"ל (P<0.05).

מתוצאות מחקר זה עולה כי השתלות MSG הראו יעילות בטיפול ב-DED. הודגם קשר בין מדידות MSGFR קדם-ניתוחיות והצורך בלובריקציה ואפקטים טיפוליים נוספים. השימוש ב-MSGFR כמדד קדם-ניתוחי ובחירה נכונה של אתר קצירה הינו צעד קריטי בעת ההכנה הקדם-ניתוחית.

מקור:

Su, J. Z., Wang, Z., Liu, X. J., Lv, L., & Yu, G. Y. (2022). Use of saliva flow rate measurement in minor salivary glands autotransplantation for treatment of severe dry eye disease. British Journal of Ophthalmology106(7), 902-907.‏

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלת העין היבשה,  השתלה,  בלוטות רוק
תגובות