מחקרים

תפקידם של כלי דם בעלי זווית ימנית בטלאנגיקטזיה מקולרית מסוג 2

חוקרים מצאו כי כלי דם בעלי זווית ימנית לוקחים חלק בתהליך ההתקדמות של מחלת MacTel, ומעורבים בהתפתחות של ניאווסקולריזציה

כלי דם בעין (צילום: ויקיפדיה)
כלי דם בעין (צילום: ויקיפדיה)

מחקר שפורסם בכתב העת British Journal of Ophthalmology נועד להעריך את תפקידם של כלי דם בעלי זווית ימנית (RAV) בתהליך ההתקדמות של מחלת טלאנגיקטזיה מקולרית מסוג 2 (MacTel).

במסגרת המחקר נבדקו 100 עיניים של 52 חולים, ו-52 עיניים של 26 נבדקים ששימשו לביקורת והותאמו על פי גיל. המטופלים עברו צילום של קרקעית העין (פונדוס), בדיקת SD-OCT,יOCT-אנגיו (OCT-A), וכן וצילום קרקעית העין לאחר זריקת פלואורסצאין (FFA).

שני בוחנים ממוסכים דירגו תצלומי פונדוס של עיני המטופלים כמתאימים לאחד מחמשת שלבי המחלה בהתאם לסיווג Gass and Blodi, והעריכו את הנוכחות של RAVs בכל העיניים. במקרים בהם זוהו RAVs, בוצעה הערכה של מקורם (עורקי או ורידי) והמהלך שלהם באמצעות בדיקות FFA ו-OCT-A, בהתאמה.

בנוסף, חיפשו החוקרים מתאמים מורפולוגיים של כלי הדם החריגים בסריקות SD-OCT. עיניים עם ניאו-וסקולריזציה עברו בדיקה להערכת נוכחות של RAVs ושל שינויים מורפולוגיים.

RAVs היו ניתנים לזיהוי בבדיקת OCT-A כבר בשלבים מוקדמים (1 עד 2), וניתן היה לעקוב אחריהם מן השכבות השטחיות לשכבות החיצוניות של הרשתית. מן הבדיקות עלה כי כלי דם אלה יצרו אנסטומוזות ברשתית החיצונית, ככל שהמחלה התקדמה.

מבדיקת FFA בשלב מוקדם (early phase) התברר כי הכלים הללו היו ממוצא עורקי וורידי כאחד. נימים מורחבים ו-RAVs שזוהו בבדיקת OCT-A תאמו שינויים היפר-רפלקטיביים של הרשתית החיצונית שזוהו בסריקות SD-OCT.

ב-19/19 עיניים, ניאו-וסקולריזציה נקשרה לנוכחות RAVs, והתברר כי RAVs מתחברים ישירות לקומפלקסים ניאו-וסקולריים ועוברים שינויים מורפולוגיים עם היווצרות הניאווסקולריזציה.

לסיכום, התוצאות מדגישות את התפקיד של RAVs בהתקדמות המחלה עוד בשלב מוקדם, ומדגימות את מעורבותן בהתפתחות של ניאווסקולריזציה משנית ב-MacTel.

מקור: 

Tzaridis, S et al. British Journal of Ophthalmology. 2021 Sep;105(9):1289-1296.doi: 10.1136/bjophthalmol-2018-313364

נושאים קשורים:  מחקרים,  עיניים,  כלי דם,  נאווסקולריזציה כורואידלית
תגובות
03.10.2021, 20:07

זוית ישרה