חדשות

ניתוח משולש של השתלת קשתית, עדשה וקרנית בוצע ב"כרמל"

במרכז הרפואי כרמל בחיפה בוצע לראשונה ניתוח משולב ונדיר שבו השתילו מומחי העיניים בו זמנית קשתית חדשה, עדשה וכן קרנית והשיבו למטופל את ראייתו

ד"ר מיכאל היימס, מומחה במחלקת עיניים ב"כרמל", שביצע את הניתוח. "השתלנו ממברנה המדמה את הקשתית של העין כדי להחזיר לה את הצבע והמראה הטבעי שלה". צילום: דוברות בית החולים

במרכז הרפואי כרמל בחיפה בוצע השבוע לראשונה ניתוח משולב ונדיר בו השתילו מומחי העיניים של כרמל בו זמנית קשתית חדשה, עדשה וגם השתלת קרנית. הניתוח שארך כשלוש שעות בוצע בהצלחה במטופל בן 29 וראייתו שבה אליו.

ד"ר מיכאל היימס, מומחה במחלקת עיניים ב"כרמל", שביצע את הניתוח, הסביר: "מטרת הניתוח היא לטפל במקרים שבהם יש חוסר של קשתית העין - החלק אשר נותן את הצבע לעין ובו יש פתח שהוא האישון. במקרים מסוימים אנו מטפלים גם בחסר עדשה תוך עינית באותו הניתוח. בניתוח עצמו השתלנו ממברנה המדמה את הקשתית של העין כדי להחזיר לעין את הצבע והמראה הטבעי שלה, את פתח האישון למנוע חדירת אור מיותרת ואת העדשה".

לדבריו, שכיחות ניתוחים של השתלת קשתית היא נמוכה מאוד ויש רק מקרי ניתוח בודדים בשנה. הפרוצדורה נעשית בעיקר בעקבות מקרי טראומה בעין והיא מצריכה מיומנות ומקצועיות גבוה מאוד של הצוות המנתח.

"בניתוח הזה", ציין ד"ר היימס, "היה שימוש בקשתית אשר הצבע נבחר לפי התאמה מדויקת לצבע העין הבריאה של המטופל ולא רק לפי צבע סטנדרטי בודד. כמו כן, הקשתית עשויה מחומר גמיש ובכך מאפשרת לנו, המנתחים, לבצע עת הניתוח דרך חתך קטן מאוד בעין".

המנותח, יזם הייטק, שנמצא רוב הזמן על הקו בין לונדון לעיר הולדתו נצרת, סיפר: "לפני מספר שנים סבלתי ממחלת הקורוקוטנוס ועברתי ניתוח במחלקת עיניים בכרמל בהמשך באחד מביקורי העבודה שלי בלונדון נחבלתי ונפגעתי באזור העין. הקרנית נפגעה, הקשתית והעדשה של העין נפגעו, ורק ניתוח השתלת קשתית עם עדשה יכול היה לתקן את הבעיה שנוצרה". הוא תכנן לעבור את הניתוח באחד מבתי החולים המובילים בעולם לניתוחי עיניים הנמצא בלונדון, אולם ברגע האחרון ולאחר התייעצות עם ד"ר היימס בישראל הוא החליט לטוס חזרה לארץ ולעבור את הניתוח בבית החולים כרמל.

ד"ר אורן טומקינס-נצר, מנהל מחלקת עיניים ב"כרמל":  "מדובר במקרה מורכב של חולה עם פגיעה קשה בראייה שמערבת מספר בעיות. אני שמח שיכולנו לסייע ולהחזיר לו את הראייה".

ניתוח הקשתית אינו כלול בסל התרופות ומצריך השתתפות כספית של המנותח או של חברת הביטוח. 

נושאים קשורים:  ד"ר אורן טומקינס-נצר,  השתלת קרנית,  ניתוח עיניים,  ד"ר מיכאל היימס,  בית חולים כרמל,  חדשות
תגובות