מחקרים

דיפלופיה דו-עינית חריפה: גורמים, תסמינים ופרוגנוזה

מחקר זה כלל 100 מקרים של דיפלופיה דו-עינית חריפה על מנת לבדוק את האטיולוגיה, המהלך הקליני והפרוגנוזה של הפרעה זו

31.08.2020, 18:03

מטרת המחקר הייתה להעריך את הדמוגרפיה, אטיולוגיה והמהלך הקליני של דיפלופיה דו-עינית חריפה (Acute onset binocular diplopia, יAOBD). מחקר זה כלל מטופלים שטופלו בחירום במרפאה הנוירו-אופתלמולוגית במרכז לטיפול עיניים בערב הסעודית.

במחקר נעשתה סקירה רטרוספקטיבית של התיעוד הרפואי של 100 מטופלים שהגיעו למחלקה לרפואה דחופה בבית החולים המומחה לעיניים Dharan עם AOBD מבודד. קריטריוני הוצאה מהמחקר היו: (א) דיפלופיה מונוקולרית, (ב) דיפלופיה דו-עינית המלווה בחסרים נוירולוגיים שאינם תפקוד לקוי של שרירי העיניים ו-(ג) מחלת עיניים הקשורה לבלוטת התריס. המעקב נעשה אחר כל המטופלים עד להיעלמות הדיפלופיה או עד להפניה למומחיות אחרת שתנהל את הטיפול.

היחס בין גברים ונשים במחקר היה 2:1. הגיל החציוני של המשתתפים היה 56 שנים (טווח 18-90 שנים). משתתפי המחקר סבלו משיתוק בעצב ה-abducensי(n ​​= 57 חולים), ה-oculomotorי(n = 32 חולים) ועצב ה-trochlearי(n = 3 חולים). שתי הפתולוגיות הנפוצות ביותר היו איסכמיה מיקרו-וסקולרית ומחלת העיניים של מיאסטניה גרביס. AOBD נעלם באופן ספונטני בקרב 98% מהמטופלים.

החוקרים מסכמים שאף על פי ש-AOBD הוא מצב מדאיג, הפרוגנוזה שלו טובה בקרב רוב המטופלים. בנוסף, אטיולוגיה המיקרו-וסקולרית היא הגורם העיקרי ל-AOBD.

מקור:

Kumar S. et al. (2020), Eye In Press

נושאים קשורים:  מחקרים,  דיפלופיה דו-עינית חריפה,  עצבים,  שיתוק,  מנגנונים,  אטיולוגיה,  פרוגנוזה
תגובות