מחקרים

חוסר ארגון של השכבות ברשתית כביו-מרקר בחולי סוכרת עם בצקת במקולה

חוקרים סבורים כי חוסר ארגון של השכבות ברשתית יכול להוות ביו-מרקר בבצקת מקולרית על רקע סוכרת, לאחר טיפול עם שתל דקסמתזון

15.06.2020, 17:35
עין (אילוסטרציה)
עין (אילוסטרציה)

מטרת החוקרים הייתה לבחון את חוסר הארגון של השכבות הפנימיות ברשתית (disorganization of retinal inner layers - DRIL) כביו מרקר בעיניים עם DMEי(diabetic macular oedema), בחולים המקבלים טיפול עם שתל דקסמתזון תוך עיני.

החוקרים ביצעו מחקר רב מוקדי רטרוספקטיבי שכלל עיניים עם DME, שקיבלו טיפול עם שתל דקסמתזון ועברו מעקב בן 12 חודשים לאחר הזריקה הראשונה. החוקרים ביצעו סריקות OCTי(Optical coherence tomography), באמצעותן העריכו נוכחות של DRIL, יחד עם מאפיינים מבניים נוספים. בנוסף, ביצעו החוקרים תיעוד של ה-BCVAי(Best corrected visual acuity) וה-CSTי(central subfield thickness), בתחילת המחקר ובנקודות זמן של 2, 4, 6 ו-12 חודשים לאחר קבלת הטיפול. החוקרים ביצעו אנליזה על מנת לאפיין את המתאם בין DRIL בתחילת המחקר והתוצאים לאחר טיפול עם דקסמתזון, כמו גם את השינוי ב-DRIL.

החוקרים הכלילו במחקר סך של 177 עיניים (177 מטופלים, 131 ללא טיפול בעבר, 46 טיפול חוזר). החוקרים מצאו כי מטופלים ללא DRIL בתחילת המחקר, נהנו מחדות ראייה משמעותית יותר טובה וחוו ירידה גדולה יותר ב-CST, במהלך 12 חודשי המעקב (P=0.03 לשניהם). עוד נמצא כי ה-DRIL בגבול בין שכבת הפלקסיפורם הפנימית לשכבה הגרעינית הפנימית, השתפר ב-48 מתוך 64 עיניים (75%, p < 0.001). זאת בעוד ה-DRIL בין השכבה הגרעינית הפנימית ושכבת הפלקסיפורם החיצונית, השתפר ב-27 מתוך 77 עיניים (35%, p = 0.004).

החוקרים הגיעו למסקנה כי מחקרם הוא הראשון שמראה כי שתל דקסמתזון הוא בעל הפוטנציאל לשפר DRIL. בנוסף, נמצא כי מטופלים ללא DRIL בתחילת המחקר נהנים מתוצאים טובים יותר. החוקרים סבורים כי DRIL יכול לשמש בתור ביו-מרקר בבצקת מקולרית על רקע סוכרת, שטופלה עם שתל דקסמתזון.

מקור: 

Zur, D. et al. (2019). Acta Ophthalmologica; 98 (2); e217-e223. https://doi.org/10.1111/aos.14230

נושאים קשורים:  מחקרים,  ביו-מרקר,  שתל דקסמתזון,  בבצקת מקולרית על רקע סוכרת,  חוסר ארגון של השכבות הפנימיות ברשתית
תגובות