מחקרים

מוטציות ב-RAMP2 עשויות לגרום לגלאוקומה זווית-פתוחה

החוקרים הצליחו לזהות שישה ווריאנטים הטרוזיגוטיים מוטנטים בגן RAMP2 בקרב מטופלים מאוכלוסיות שונות הסובלים מגלאוקומה זווית-פתוחה

05.02.2020, 11:59
Eyes with and without cataract and corneal opacity

גלאוקומה זווית-פתוחה ראשונית (POAGי– Primary open-angle glaucoma) היא הגורם המוביל לעיוורון בלתי הפיך ברחבי העולם ונכון להיום רק ב-5%-6% מהמקרים נמצאו מוטציות גנטיות שגורמות ל-POAG. המחקר הנוכחי בוצע במטרה לזהות גנים חדשים הקשורים ל-POAG ולבחון את הפתוגנזה של המחלה.

החוקרים השתמשו בריצוף אקזומים במסגרת מחקר עוקבה של אוכלוסיית סינים בני האן (Han Chinese) שכלל 398 מקרים ספורדיים של POAG ו-2,010 מקרי בקרה. לאחר מכן, החוקרים השתמשו גם בריצוף סנגר לצורך בדיקות הכפלה. בנוסף, החוקרים השתמשו במודל עכברים הטרוזיגוטי להשתקה של Ramp2 לצורך מחקר פונקציונלי In vivo.

באמצעות אנליזות הריצוף ובדיקות ההכפלה, החוקרים הצליחו לזהות וריאנטים פתוגניים ב-RAMP2י(Receptor activity-modifying protein 2) בקרב שלוש אוכלוסיות שונות גנטית (בני האן, גרמנים והודים). במחקר זוהו 6 וריאנטים הטרוזיגוטיים פתוגניים ב-RAMP2י(Glu39Asp, Glu54Lys, Phe103Ser, Asn113Lysfs*10, Glu143Lys ו-Ser171Arg) שהופיעו אצל 16 מתוך 4,763 מטופלים עם POAG, בזמן שלא זוהה אף וריאנט בשום אקסון של RAMP2 אצל 10,953 חברי קבוצת הבקרה.

החוקרים מצאו כי ה-RAMP2 המוטנטי הצטבר בתאים שעברו טרנספקציה והוביל לנזק במסלול האותות AM-RAMP2/CRLR-cAMP. כמו כן, נמצא כי הסרה של אחד מהאללים של Ramp2 הובילה לירידה ב-cAMP ולמוות של תאי גנגליון ברשתית במודל העכברים.

תוצאות המחקר הדגימו כי פגיעה בציר RAMP2/CRLR-cAMP עשויה לגרום ל-POAG והחוקרים הסיקו כי ציר זה עשוי להוות מטרה טיפולית פוטנציאלית לטיפול ב-POAG.

מקור: 

Gong, B. et al. (2019) Genetics in Medicine 21.

נושאים קשורים:  מחקרים,  גלאוקומה זווית-פתוחה,  ריצוף אקזומים,  ריצוף סנגר,  RAMP2,  עיוורון
תגובות