מחקרים

האם טיפות עיניים מבוססות נסיוב ממקור עצמי יעילות לטיפול בפגמי אפיתל ובעין יבשה?

בסקירה זו נדגמו מחקרים שבחנו את הטיפול עם טיפות עיניים מבוססת נסיוב ממקור עצמי בעין יבשה ובפגמי אפיתל עקביים, בכדי להגיע למסקנות בנוגע ליעילות והבטיחות של אפשרות טיפולית זו

26.01.2020, 14:52
טיפות עיניים (צילום: אילוסטרציה)

מטרתו של מחקר זה הייתה לתאר את הבטיחות והיעילות של שימוש בטיפות עיניים מבוססות-נסיוב ממקור עצמי, לטיפול בעין יבשה ברמת חומרה גבוהה, ובפגמים עקביים באפיתל הקרנית.

המחקר התבסס על סקירת מאגרי המידע PubMed ו-Cochrane Library עד לחודש מרץ 2019. בחיפוש זוהו 281 כותרים, שנסקרו ברמת תקצירי המאמרים. מתוכם, 48 מחקרים נבחרו לעבור סקירה ברמת טקסט מלא, ו-13 עמדו בהגדרות ההכללה למחקר, ודורגו מבחינת איכות הראיות על ידי החוקר שהיה אמון על שיטות המחקר. 8 מהמחקרים הללו קיבלו דירוג של רמה II, ו-5 קיבלו דירוג של רמה III. לא היו מחקרים שקיבלו דירוג של רמה I.

ניתוח זה כלל 10 מחקרים שעסקו בשימוש בטיפות עיניים מבוססות-נסיוב ממקור עצמי לטיפול בעין יבשה בחומרה גבוהה, ו-4 מחקרים בנושא פגמים עקביים באפיתל. במספר מחקרים נצפתה יעילות טובה, עם שיפור מסוים בתסמינים, בסימנים או בשניהם. שמונה מתוך המחקרים דיווחו על שיפור בתסמיני תסמונת העין היבשה, וכולם ציינו שיפור בסימן קליני אחד לכל הפחות. מבחינת פגמי אפיתל עקביים, בכל המחקרים תואר שיפור, כאשר שלושה מתוך הארבעה הדגימו שיפור בשיעור של למעלה מ-90%. אירועים חריגים היו נדירים.

החוקרים הסיקו שלמרות שטיפות מבוססות-נסיוב ממקור עצמי עשויות להיות יעילות לטיפול בעין יבשה ברמת חומרה גבוהה ובפגמי אפיתל עקביים, המסקנות הינן מוגבלות עקב היעדר ניסויים מבוקרים.

מקור: 

Shtein, RM. et al. (2020). Ophthalmology. 127(1):128-133

נושאים קשורים:  מחקרים,  תסמונת עין יבשה,  פגמי אפיתל הקרנית,  טיפות מבוססות נסיוב ממקור עצמי
תגובות