מחקרים

טיפול עם טמסולוסין מהווה גורם סיכון משמעותי לסיבוכים בניתוחי ירוד

מחקר זה בחן את התמורות לאורך זמן בשיעורי הסיבוכים הניתוחיים בניתוחי ירוד בקרב מטופלים החשופים לתרופה טמסולוסין, לאור הקשר שלה לתסמונת קשתית שמוטה תוך-ניתוחית

05.05.2019, 17:46
קטרקט (אילוסטרציה)
קטרקט (אילוסטרציה)

טיפול עם טמסולוסין קשור לתסמונת קשתית שמוטה תוך-ניתוחית (IFIS), שהיא גורם סיכון חשוב לסיבוכים במהלך ניתוחי ירוד. מאמצים משמעותיים הושקעו בהגברת המודעות לסיכונים הקשורים לטמסולוסין, ויוזמות חינוכיות עודדו אימוץ של התאמות טכניות לצורך הפחתת שיעורי הסיבוכים בקרב מטופלים שנחשפו לטמסולוסין. עם זאת, היעילות של מאמצים אלה טרם נחקרה ברמת האוכלוסייה.

מטרתו של מחקר מבוסס-אוכלוסייה זה הייתה לבחון את שיעורי הסיבוכים בניתוחי ירוד לאורך זמן בקרב מטופלים שנחשפו לטמסולוסין, ומטופלים ללא חשיפה לתרופה זו. המחקר כלל את כל מנותחי הירוד ממין זכר בגילאי 66 ומעלה באונטריו (Ontario), קנדה, בשנים 2003-2013.

בכדי לחקור את השינויים בסיכון לסיבוכים במהלך ניתוחי ירוד של מנותחים שטופלו עם טמסולוסין ושל מנותחים שלא טופלו עם תרופה זו, נעשה שימוש בקישור למאגרי מידע רפואיים. כמו כן, בוצעה התאמה סטטיסטית ברמתם של מספר משתנים: מטופל, מנתח, ומרכז רפואי. מסגרת הזמן הכוללת של המחקר כללה בתוכה פרקי זמן לפני ואחרי הדיווחים הראשונים על תסמונת קשתית שמוטה תוך-ניתוחית הקשורה לטמסולוסין.

ארבעה סוגי סיבוכים של ניתוחי ירוד נבדקו: קרע בקופסית האחורית, צניחת שברי עדשה, היפרדות רשתית, וחשד לזיהום תוך-עיני (Endophthalmitis).

בקרב מטופלים שנחשפו לטמסולוסין, הסיכון לסיבוכים ניתוחיים ירד לאורך זמן (יחס סיכויים 0.95 לשנה, רווח בר-סמך 95%, 0.91-0.99 לשנה). מגמה זו נצפתה לאורך שכבות גילאי המטופלים. בקרב מטופלים שלא נחשפו לאחרונה לטמסולוסין, הסיכון לסיבוכים ניתוחיים ירד גם הוא לאורך זמן (יחס סיכויים 0.96 לשנה, רווח בר-סמך 95%, 0.95-0.98 לשנה).

החוקרים הסיקו שבין השנים 2003-2013 חלה ירידה בסיכון לסיבוכים בניתוחי ירוד בקרב מטופלים שנטלו טמסולוסין, וכן בקרב מטופלים שלא נטלו תרופה זו. טיפול עם טמסולוסין עדיין מהווה גורם סיכון חשוב לסיבוכים בניתוחי ירוד, ונדרשים מאמצים מתמשכים בכדי לפתח ולהפיץ גישות ניתוחיות שיפחיתו סיכונים אלה.

מקור: 

Campbell RJ. et al. (2019). Ophthalmology. 126(4): 490-496.

נושאים קשורים:  מחקרים,  ניתוחי ירוד,  טמסולוסין
תגובות