חדשות

שיטה חדשה ב"שערי צדק" מאפשרת לוודא הצלחת ניתוח חדשני לטיפול בגלאוקומה

ב"שערי צדק" מיושת שיטה מתקדמת המאפשרת לוודא עוד במהלך ניתוח את הצלחת פרוצדורה חדשנית להשתלת צינורית זעירה (XEN) בעין לצורך טיפול בגלאוקומה

ד"ר לילך דרורי-וגשל במהלך ניתוח (צילום: "שערי צדק")

פרוצדורה חדשנית להשתלת צינורית זעירה (XEN) בעין לצורך טיפול בגלאוקומה נכנסה לשימוש בישראל לפני כשנה, ולאחרונה פותחה ב"שערי צדק" שיטה מתקדמת המאפשרת לוודא עוד במהלך הניתוח כי הפרוצדורה הצליחה; כך מסר בסוף השבוע בית החולים.

לדברי בית החולים, ב"שערי צדק" בוצעו עד כה כ-140 ניתוחים בשיטה החדשה. היא מאפשרת טיפול בשלבים המוקדמים של המחלה וחוסכת ניתוח גדול יותר במעטפות העין. בית החולים מסר, כי הפרוצדורה מתאימה גם למטופלים שעברו ניתוחים חוזרים שלא צלחו.

גלאוקומה - לחץ תוך עיני מוגבר על עצב הראיה - גורמת לירידה הדרגתית בכושר הראיה ועלולה להוביל לעיוורון. לא בכדי מכונה המחלה "הגנב השקט של הראיה" - הלחץ על העין איננו מורגש למעשה ותהליך אובדן הראיה נעשה "בשקט" ללא ידיעת הסובלים מהמחלה. כדי לעצור את תהליך אובדן הראיה בחולי גלאוקומה יש להוריד את הלחץ התוך עיני.

גודל הנקז עם הפלטה הצמודה אליו, בהשוואה לגודל צינורית ה-XEN הזעירה, שעובייה כעובי שערה

ד"ר לילך דרורי-וגשל מ"שערי צדק", מומחית לניתוחי גלאוקומה ומחלוצי השימוש ב-XEN בישראל, הסבירה: "בניתוח החדיש משתילים את צינורית ה-XEN הזעירה (6 מילימטר אורכה) המאפשרת יציאת נוזל מהעין והורדת הלחץ התוך עיני. הצינורית עשויה חומר גמיש המתאים בהרכבו לעין. המטופל איננו חש בה ומי שמביט בעין המנותחת - איננו רואה אותה.

"פעולת ההשתלה קצרה, נעשית בהרדמה מקומית ומספר דקות לאחר מכן הלחץ התוך עיני יורד ועמו יורדת הסכנה לאובדן הראיה.

"הפיתוח החדש שהכנסנו מאפשר צביעה של הנוזל שבתוך העין. הנוזל הצבוע עובר מתוך העין דרך הצינורית הזעירה לחלל הנמצא במעטפת העין ומשם מפונה דרך כלי הדם אל מחוץ לעין. בניתוח עצמו, לאחר השתלת הצינורית, צובעים את נוזל העין ומספר שניות לאחר מכן ניתן לראות את הצבע מופיע במעטפת העין. בדיקה זו מאפשרת לדעת בוודאות עוד בחדר הניתוח, שהניתוח אכן הצליח ושהצינורית מנקזת בהצלחה את נוזל העין. לאחר שצפינו בצינורית המנקזת, הפרוצדורה הסתיימה, המטופל חוזר לביתו ויכול להפסיק את הטיפול התרופתי נגד הגלאוקומה, שלקח בעבר.

"ניתוח השתלת הצינורית הוא בלי ספק בשורה לחולי הגלאוקומה. מטופלים הסובלים מהמחלה זקוקים במשך שנים לטיפות ולכדורים כטיפול תרופתי, מספר פעמים ביום. לתרופות תופעות עיניות כגון: צריבה, אודם וגרד. ותופעות לוואי כלליות, בין היתר: חולשה, ירידה במשקל והפרעה בתפקודי הכליות.

"בעבר, האפשרות הנוספת שעמדה בפני חולי גלאוקומה היה ניתוח מורכב שכלל חיתוך ותפירה של מעטפות העין. ההחלמה מהניתוח הייתה ממושכת ולוותה בשיעור סיבוכים לא מבוטל. ניתוח השתלת הצינורית איננו כרוך ביצירת חתכים במעטפת העין. התאוששות היא קלה ומהירה וגם התוצאה האסטטית טובה יותר", הדגישה ד"ר דרורי-וגשל.

במרכז הרפואי "שערי צדק" מבוצעות באחרונה השתלות צינורית XEN גם בקבוצה מיוחדת של חולים עם מחלה מתקדמת, ובהם כאלו שעברו ניתוחי גלאוקומה שכשלו. חולים אלו היו עד כה מועמדים לניתוח הנרחב והפולשני שכלל החדרת נקז המחובר לפלטה גדולה המוחדרת לחלקו האחורי של גלגל העין (tube). הניתוח דורש חיתוך נרחב של רקמות ומלווה בסיבוכים לא מבוטלים - כולל הסיכון למצב שבו אחד ממרכיבי הנקז נחשף ועקב כך עלול לחדור זיהום לעין.

"אחד המטופלים שלנו", סיפרה ד"ר דרורי-וגשל, "עבר שלוש פרוצדורות ניתוחיות, מתוכן שתיים - ניתוחי גלאוקומה. אזור מעטפות העין (הלחמית) שלו היה מצולק בשל הניתוחים הקודמים, מה שהקשה לבצע ניתוחים נוספים באזור זה. הלחץ התוך עיני שלו היה גבוה והיה חשש לפגיעה בראיה בעין זו.

"האפשרות לניתוח רחב ופולשני של החדרת נקז ופלטה, הייתה אלטרנטיבה אולם המטופל חשש ממנה. הוצעה לו לכן האפשרות לעבור השתלת צינורית ה-XEN. זו אמנם הושתלה בהצלחה והלחץ ירד. הראיה שלו נשמרה.

"האפשרות להציע עתה השתלה זו למטופלים במצבים דומים יכולה להיות משמעותית ביותר. היא מקלה מאוד על המטופל בהחלטתו לעבור את הניתוח, מאפשרת ניתוח קל יותר עם החלמה מהירה ויכולה לחסוך את הצורך בניתוח גלאוקומה רחב ופולשני", אמרה ד"ר דרורי-וגשל.

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "שערי צדק",  גלאוקומה,  ניתוח,  פרוצדורה,  XEN,  צינורית,  לחץ תוך עיני,  ד"ר לילך דרורי-וגשל
תגובות
אנונימי/ת
19.03.2018, 17:24

אני שמחה שיש היום פתרונות גם בשערי צדק כך אני מקווה שלא יצטרכו ללכת לבית החולים אחר