חדשות

"ננו טיפות עיניים" שפותחו ע"י חוקרים מ"שערי צדק" עשויות לתקן ראייה במקום משקפיים

הטיפות פותחו על ידי רופאי עיניים מהמרכז הרפואי "שערי צדק" וחוקרים מאוניברסיטת בר-אילן, נרשמו כפטנט ונוסו בהצלחה בחזירים

טיפות עיניים (צילום: אילוסטרציה)

(תוקן 08:57) "ננו טיפות עיניים", שפותחו על ידי רופאי עיניים מהמרכז הרפואי "שערי צדק" וחוקרים מאוניברסיטת בר-אילן יכולים לשפר קוצר ראייה (Myopia) ורוחק ראייה (Hyperopia) - בעיות בתשבורת העין, כך טוענים המפתחים.

הם הציגו לפני עשרה ימים את הפרויקט שלהם במסגרת אירועי יום המחקר שקיים בית החולים "שערי צדק". עם זאת, הדגיש צוות הפיתוח, עד כה הננו-טיפות ("nanodrops") שפותחו נבדקו ורשמו הצלחה אך ורק בניסויים בחזירים.

בצוות הפיתוח חברים ד"ר דוד סמג'ה וכן פרופ' משה ללוש ופרופ' זאב זלבסקי מבר אילן. "ננו-טיפות עיניים הן מושג חדש לשם תיקון בעיות ראייה", הסביר ד"ר סמג'ה. הטיפות שפותחו נרשמו כפטנט.

ד"ר סמג'ה הסביר במהלך יום המחקר כי ה-nanodrops יוכלו לא רק לתקן קרניות שנפגעו אלא בעתיד להחליף עדשות מולטי-פוקליות. כדי למדוד את מקדם התשבורת של העין יצטרכו חולים שיבקשו להשתמש בננו-טיפות להפעיל קודם לכן יישומון (אפליקציה) ייעודי בטלפונים הניידים, ליצור "תבנית לייזר" וזו תהווה "חותמת" על פני קרנית העין. השימוש בננו-טיפות יאפשר לאנשים למקד ראייה על חפצים ומטרות ממרחקים שונים.

המפתחים לא מסרו כמה פעמים ביום יצטרך אדם להשתמש בננו-טיפות אלו שאותן יזליף לעיניו במקום להרכיב משקפיים. כן לא מסרו אם נבדקה כבר גם מידת הרעילות של הטיפות שפותחו ומתי יחלו הניסויים בבני אדם.

על-פי נתוני המכון הלאומי האמריקני לרפואת עיניים ילדים ובגירים יכולים לפתח במהלך חייהם קוצר ראייה או רוחק ראייה. על-פי הערכה 10-5% מהאמריקנים סובלים מבעיית רוחק ראייה ובעיה זאת נוטה להופיע כאשר שני ההורים הם עם בעיה זאת. קוצר ראייה קיים בכ-42% מהאמריקנים בגילים 54-12. סיכויי אלו החיים בסביבה עירונית לפתח בעיה זאת גדולים פי שניים בהשוואה לאחרים

ד"ר סמג'ה אמר: "ראייה היא אחד החושים החשובים ביותר ומדענים ממשיכים לחקור דרכים כדי לשמור אותה ולשפרה".

לצד הננו-טיפות נעשית עתה גם עבודת מחקר על מנת לקבוע אם תאי גזע יכולים לטפל ביעילות במקרים של ניוון מקולרי. תאגיד בשם Ocumetics Technology Corporation מפתח "עין ביונית" שתכול למנוע קטרקט ולדחוף את הראייה אל מעבר ל-20/20. "ככל שאנו ממשיכים לגלות דרכים חדשות לשדרג את החושים ואת היכולות שלנו, אנו מתקדמים קרוב יותר ויותר מתמיד, אל עולם של בני אדם משופרים", ציינו החוקרים.

נושאים קשורים:  חדשות,  קוצר ראייה,  טיפות,  ננו-טכנולוגיה,  המרכז הרפואי "שערי צדק"
תגובות
01.12.2019, 20:51

שמעתי עליו המון אני עצמי מטופלת בשערי צדק כבר קרוב לעשור ואני רוצה פעם לזכות להיות במחיצתו
ראיתי אותו פעם הוא רופא אנושי חבל שהוא רק מתחת לפרופסור צדוק

אנונימי/ת
01.12.2019, 20:51

שמעתי עליו המון אני עצמי מטופלת בשערי צדק כבר קרוב לעשור ואני רוצה פעם לזכות להיות במחיצתו
ראיתי אותו פעם הוא רופא אנושי חבל שהוא רק מתחת לפרופסור צדוק