חדשות

"זיו": מכשיר לייזר חדש לטיפול בקרעים ברשתית נרכש בעזרת תרומה

מכשיר "ארגוֹן לייזר" (Argon Laser) מתקדם לטיפול במחלות רשתית העין נרכש למחלקת העיניים במרכז הרפואי "זיו" בצפת, תודות לתרומה של משפחת הנדבנים אנבר מצפון צרפת

פרופ' יוסף פיקל ומכשיר הארגון לייזר החדיש (צילום: "זיו")

מכשיר "ארגוֹן לייזר" (Argon Laser) מתקדם לטיפול במחלות רשתית העין נרכש למחלקת העיניים במרכז הרפואי "זיו" בצפת, תודות לתרומה של משפחת הנדבנים אנבר מצפון צרפת; כך הודיע בית החולים.

פרופ' יוסף פיקל, מנהל מחלקת העיניים ב"זיו", ציין כי המכשיר החדש הוא מהדור האחרון והמתקדם ביותר מסוגו. כמותו נמצאים בשימוש בכמה מרכזים רפואיים בארץ. בבית החולים בצפת הוא מוכנס לשימוש עתה בפעם הראשונה.

בית החולים מסר, כי המכשיר מאפשר טיפולים מורכבים בחלקה האחורי של העין, בעיקר לחולי סוכרת ואצל הסובלים מקרעים או חורים ברשתית. "חולי סוכרת עלולים לפתח בצקת במרכז הראייה ברשתית (מקולה). במקרים אלו דולפים נוזלים מכלי דם לא תקינים לשכבות הפנימיות של הרשתית. התהליך מוביל לבצקת ובהמשך לניוון תאים המקולה ולירידה בחדות הראייה. מטרת הטיפול בלייזר היא להוריד את הבצקת ולמנוע המשך פגיעה בראייה" אמר פרופ' פיקל.

"כשנוצר קרע או חור ברשתית העין" הוסיף פרופ' פיקל, "נוזל מחלל זגוגית העין עלול לחלחל אל מתחת לרשתית ולגרום לניתוקה מדופן גלגל העין. גורמי הסיכון להיווצרות קרע ברשתית הם: קוצר ראייה גבוה מאד, חבלה בעין, ניתוח קטרקט ושינויים ניווניים בהיקף הרשתית (לטיס). הקרע נוצר כתוצאה משינויים בזגוגית העין. שכיחותם עולה עם הגיל. שינויים אלו גורמים למשיכה נקודתית ברשתית הגורמת לקרע או לחור".

"תסמיני הקרע ברשתית", הבהיר פרופ' פיקל, "הם נקודות שחורות, הבזקי אור וירידה משמעותית ופתאומית בחדות הראייה. גילוי מוקדם מאפשר לטפל בקרע שברשתית בעזרת לייזר ארגון. הטיפול מסייע להצמיד את שולי הקרע ומונע את התפתחות היפרדות הרשתית. מטרת הטיפול היא ליצור צלקות סביב הקרעים ברשתית ולמנוע דליפת נוזלים נוספים אל מתחת לרשתית. במהלך הטיפול מונחת עדשה על העין והטיפול, הנמשך לרוב דקות ספורות, מבוצע דרכה לאחר הרחבת אישונים, בהרדמה מקומית (טיפות אלחוש)".

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "זיו",  לייזר ארגון,  קרעים ברשתית,  פרופ' יוסף פיקל
תגובות