חדות ראייה

הרעלת מתאנול: רמת pH בהתייצגות מנבאת בצורה הטובה ביותר פרוגנוזת ראייה

רמת החומציות בהתייצגות מנבאת בצורה הטובה ביותר את חדות הראייה הסופית. אבחון וטיפול מוקדמים לא השפיעו על חדות הראייה, בייחוד במקרי ההרעלה הקשים

27.03.2013, 00:23

בשימוש בלתי מבוקר במתאנול לצורך ייצור ביתי של "משקאות אלכוהוליים" קיימת סכנה של הגעה למינונים טוקסיים. ייצור ביתי שכזה שכיח במדינות מתפתחות, דוגמת הודו, שם נצפו לא מעט התפרצויות של מקרי הרעלה. הרעלת מתאנול יכולה להביא לפגיעה משמעותית ואף למוות. מבחינה עינית מתאנול עלול לגרום לפגיעה בעצב הראייה וכתוצאה מכך לפגיעה בראייה ולעיוורון. קיימים מספר מדדים ביוכימיים דוגמת pH ורמות ביקרבונאט בסרום לצורך ניבוי פרוגנוזה לאחר הרעלה. בניגוד לידוע בנוגע למדדים פרוגנוסטיים למצבו הסיסטמי של חולה מורעל ידוע מעט לגבי הקשר בין מדדים אלו ופרוגנוזת הראייה. מחקר זה שם לו למטרה לבחון נושא זה.

במחקר זה בדקו רטרוספקטיבית תיקים רפואיים של חולים שסבלו מהרעלת מתאנול. נבדקו הפרטים הרפואיים הסיסטמיים והעיניים. בנוסף הוצאו נתונים אודות כמות האלכוהול שנצרך ע"י חולה ובדיקות דם (המטוקריט, רמות גלוקוז, pH עורקי, רמות מתאנול, אלקטרוליטים, תפקודי כבד וכליות). הטיפול בחולים אלו כלל שימוש ב- ethyl alcohol, סודיום ביקרבונאט ותוספי מזון. במקרים חמורים חולים טופלו בהמודיאליזה. נבדקו בהתייצבות וכ-3 חודשים לאחר שחרור חדות הראייה, תגובת האישונים ובדיקת עצב הראייה. חולים חולקו לפי ההפרעה הראייתית – חולפת או קבועה.

122 חולים (121 גברים) הוכללו במחקר. 10 נפטרו. חולה אחד בלבד הדגים ירידה ב-2 שורות בחדות הראייה. pH היווה המדד הטוב ביותר לחדות הראייה הסופית ולשיפור בחדות הראייה. הסיכוי שחולה עם pH גבוה מ-7.2 בהתייצגות יסבול מהפרעת ראייה חולפת בלבד היה גבוה (odds ratio, 31; 95% CI, 6-149).

רמת החומציות בהתייצגות מנבאת בצורה הטובה ביותר את חדות הראייה הסופית. אבחון וטיפול מוקדמים לא השפיעו על חדות הראייה, בייחוד במקרי ההרעלה הקשים.

ערך: ד"ר דידי פביאן

מקור:
Methanol poisoning: predictors of visual outcomes: Desai T. et al., JAMA Ophthalmol. 2013 Mar 1;131(3):358-64. doi: 10.1001/jamaophthalmol.2013.1463.

נושאים קשורים:  חדות ראייה,  הרעלת מתאנול,  מחקרים
תגובות
סטודנט אופטומטריה
12.05.2013, 01:34

אם במתאנול עסקינן, למה שלא נדבר על הממתיק המלאכותי אספרטיים?!

האספרטיים מתפרק ב30 מעלות צלזיוס (גוף האדם 37 לערך)
הפירוק הוא לחומצות אמינו המרכיבות אותו, בינהן פנילאלנין (מסוכן לחולים בפנילקטנוריה), ומתאנול.
בימינו יש לא מעט אנשים הצורכים מוצרים המכילים אספרטיים, כך שריכוזו הדם עולה.
המתאנול רעיל במיוחד לעצב הראייה.
שבוע טוב.